Dziś podczas uroczystej gali prezydent Jacek Jaśkowiak wręczył statuetkę J. B. Quadro zwycięskiej pracowni Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla „Nowy Strzeszyn”.

Zdaniem jurorów koncepcja pozwoliła na powstanie miejsca, w którym człowiek, zieleń i architektura sąsiadują ze sobą w zgodzie i harmonii. W tym roku zdecydowano także o przyznaniu dwóch wyróżnień. Otrzymali je: PL.architekci za “Dom Rozcięty” oraz Ultra Architects za zespół budynków mieszkalnych “Trójpole”. Laureatów poznaliśmy w poniedziałek, 18 października, a wydarzenie odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

- Dziś mieszkańcy oczekują odpowiedzialnych i ekologicznych decyzji projektowych. Pandemia uświadomiła wszystkim, jak ważna jest bliskość zieleni. Coraz częściej rozmawiamy o zmianach klimatu i o tym, jak istotne jest każde drzewo. “Nowy Strzeszyn”, który w tym roku został przez jury uznany za najlepszą realizację 2020 roku, spełnia te oczekiwania. Bardzo się cieszę, że w stolicy Wielkopolski dobra architektura powstaje nie tylko w centrum miasta. Gratuluję projektantom i życzę kolejnych tak udanych prac - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Autorem zwycięskiego projektu jest Szymon Januszewski z zespołem z Pracowni Insomia. „Nowy Strzeszyn” etap 1B, zlokalizowany przy ul. W. Różańskiego jest kontynuacją budowy osiedla mieszkaniowego na poznańskim Strzeszynie. W jego ramach powstało 18 lokali w bliźniaczej zabudowie jednorodzinnej. 

- Nagrodę przyznano za zaprojektowanie unikatowej przestrzeni, tworzącej oryginalny i wyjątkowy klimat, w którym skala człowieka jest wartością podstawową - czytamy w uzasadnieniu jurorów. - W obecnych latach, kiedy minimalizm i oszczędność środków jest wartością szczególnie cenioną, autor konsekwentnie realizuje odmienną ideę, w której charakter miejsca buduje bogactwo detalu oraz różnorodność zastosowanych materiałów. Mimo tej złożoności, kompozycje cechuje szlachetność i harmonia, co świadczy o wysokiej wrażliwości i dużych umiejętnościach architektonicznych autora. Na uznanie zasługuje też sposób podejścia do pracy projektowej - ilość włożonej w projekt pracy i poświęconego czasu. Świadczy to o wyjątkowej pasji i zamiłowaniu do zawodu. Wymienione wartości pozwoliły na powstanie w Poznaniu miejsca, w którym człowiek, zieleń, architektura funkcjonują w idealnej bliskości i zgodności. 

W tym roku przyznano także dwa wyróżnienia. W opinii jurorów “Dom Rozcięty”, autorstwa pracowni PL.architekci, umiejętnie wpasował się w otaczającą go zabudowę. 

- Odpowiednie proporcje, konsekwencja jednorodnych rozwiązań, a jednocześnie doskonałe operowanie materią sprawiają, że budynek wraz z poznaniem zyskuje, coraz bardziej intryguje i zapada w pamięć. Dbałość o każdy detal otoczenia i delikatne wygrodzenie domu od ulicy zasługuje na duże wyróżnienie - podkreślają członkowie jury. 

Kolejnym wyróżnionym jest pracownia Ultra Architects za projekt budynków mieszkalnych “Trójpole” zlokalizowanych na poznańskich Winiarach.

- Ten niewielki zespół budynków mieszkalnych położony poza centrum Poznania pokazuje potencjał synergii architektury i natury. Projektant pozbawiony tradycyjnych środków kształtowania architektury: wyrafinowanej funkcji, eksponowanej lokalizacji, budżetu, mając do dyspozycji najprostsze materiały i rozwiązania w swojej wypowiedzi odnosi się do bardzo uniwersalnej wartości, jaką jest środowisko naturalne i zieleń w środowisku życia człowieka. To projekt, który w modelowy sposób pokazuje, jak kształtować formę niedrogich, utylitarnych osiedli mieszkaniowych, tworząc dobre i estetyczne środowiska do życia - uzasadniają wyróżnienie jurorzy. 

Nagrodę w konkursie przyznało jury, któremu przewodniczył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. W jego skład wchodzą także m.in. przedstawiciele Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania oraz poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

- Parafrazując inżyniera Mamoni można by powiedzieć, że członkom jury podobają się budynki, które już raz widzieli. W tym roku nagrodę otrzymują autorzy zespołu budynków mieszkalnych, którzy konsekwentnie realizują kolejne etapy tego większego założenia urbanistycznego. W zeszłorocznej edycji konkursu  pierwszy etap tej inwestycji został wyróżniony, ale już w tym roku następny jej etap zdobywa nagrodę główną. Chociaż nagradzamy większe osiedle mieszkaniowe, to tak naprawdę są to obiekty będące domami jednorodzinnymi. Także wyróżnienia dla pojedynczego domu jednorodzinnego i zespołu quasi willi miejskich pokazują, że nagroda JBQ jest nieprzewidywalna, i wcale nie koncentruje się na wielkich inwestycjach, lecz bardziej zauważa obiekty wyjątkowe, których autorzy w sposób odpowiedzialny ingerują w przestrzeń zastaną - mówi Wojciech Krawczuk, prezes poznańskiego oddziału SARP. 

Inicjatorem Nagrody Jana Baptysty Quadro jest UWI Inwestycje S.A., jeden z najstarszych poznańskich inwestorów również zaangażowany w działalność na rzecz miasta. To właśnie dzięki m.in. jego staraniom możemy oglądać rzeźbę Jana Baptysty Quadro na fasadzie kamienicy, w której kiedyś mieszkał ten znakomity architekt.

- Jesteśmy związani z Poznaniem zarówno naszymi inwestycjami, jak i sercem, dlatego chcemy promować poznańską architekturę oraz jej twórców. Nagroda Quadro nie tylko wyróżnia najlepsze projekty i pracownie, ale także wyznacza trendy i standardy dla kolejnych inwestycji. W tegorocznej edycji szczególnie zauważalna była tendencja do tworzenia projektów, które zapewniają poznaniakom przyjazne środowisko życia, również ze względu na obecność zieleni - zaznacza Małgorzata Puchyła, prezes UWI Inwestycje S.A.