Do 15 września mieszkańcy mogą głosować na jeden z 24 obiektów, które do tej pory otrzymały Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. To m.in. popularne miejsca kultury i sportu, eleganckie biurowce, a także kameralne osiedla mieszkaniowe. Spośród nich poznaniacy wskażą jeden zrealizowany projekt, którego autor otrzyma statuetkę Srebrnego Quadro.

Nagroda Quadro jest jednym z najstarszych laurów architektonicznych w Polsce. Otrzymują ją autorzy najlepszych projektów zrealizowanych w stolicy Wielkopolski. W tym roku zostanie wręczona po raz 25.

– Obiekty uhonorowane do tej pory Nagrodą Quadro wpisały się w krajobraz Poznania. Wszystkie reprezentują czasy, w jakich były projektowane, a niekiedy nawet je wyprzedzają. Każdy z nich prowadzi także dialog ze swoim otoczeniem, w tym z użytkownikami tych przestrzeni – mieszkańcami stolicy Wielkopolski. W tym roku z okazji jubileuszowej edycji nagrody oddajemy głos poznaniakom, organizując internetowy plebiscyt na Srebrnego Quadro. Gorąco zachęcam do głosowania na współczesną architektoniczną wizytówkę miasta – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Głosy można oddawać do 15 września poprzez stronę https://www.poznan.pl/srebrny-quadro/.

Uroczysta gala, podczas której ogłoszony zostanie m.in. zwycięzca plebiscytu mieszkańców, odbędzie się 18 października.

 

Patronem nagrody jest Jan Baptysta Quadro, architekt epoki renesansu, który odpowiadał m.in. za przebudowę poznańskiego ratusza. Pierwszym jej laureatem był Klemens Mikuła, który otrzymał statuetkę za projekt zespołu sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim. W późniejszych latach nagrody przyznawane były również m.in. autorom projektów Starego Browaru, biurowca Bałtyk, kamienicy „Żelazko”, Bramy Poznania czy osiedla Nowy Strzeszyn.

 

Więcej na temat tegorocznej edycji Nagrody Quadro można znaleźć na stronie poznan.pl.