Na placu Wolności można już oglądać wystawę poświęconą najlepszym obiektom architektonicznym, jakie powstały w Poznaniu w ostatnich dekadach. Autorami prezentowanych zdjęć są laureaci konkursu fotograficznego organizowanego z okazji 25. odsłony Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro.

Nagroda Quadro to jeden z najstarszych laurów architektonicznych w Polsce. Otrzymują go autorzy najlepszych projektów zrealizowanych w Poznaniu. W tym roku nagroda zostanie wręczona po raz 25. Z tej okazji Miasto zaprosiło mieszkańców do udziału w konkursie fotograficznym.

Do 20 października najlepsze zdjęcia wybrane spośród ponad 400 nadesłanych prac można oglądać na plenerowej wystawie w samym centrum miasta – na pl. Wolności. Na 24 planszach przedstawiono fotografie obiektów zaprojektowanych przez dotychczasowych zdobywców Nagrody Quadro. To m.in. biurowiec “Bałtyk”, kamienica „Żelazko”, Stary Browar, Brama Poznania czy osiedle Nowy Strzeszyn. Ekspozycja wzbogacona jest także tekstami Jakuba Głaza, krytyka architektury, opowiadającymi o tych ikonicznych realizacjach.

Patronem Nagrody Prezydenta Miasta Poznania jest Jan Baptysta Quadro, architekt epoki renesansu, który odpowiadał m.in. za przebudowę poznańskiego ratusza. Pierwszym jej laureatem był Klemens Mikuła, który otrzymał statuetkę za projekt zespołu sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim.

Zwycięskie prace fotograficzne można obejrzeć także na stronie FotoPortalu. Więcej o architektonicznej Nagrodzenie Quadro można przeczytać na stronie nagrodaquadro.pl/.