– Obiekty uhonorowane do tej pory Nagrodą Quadro wpisały się w krajobraz Poznania. Wszystkie reprezentują czasy, w jakich były projektowane, a niekiedy nawet je wyprzedzają. Każdy z nich prowadzi także dialog ze swoim otoczeniem, w tym z użytkownikami tych przestrzeni – mieszkańcami stolicy Wielkopolski. W tym roku z okazji jubileuszowej edycji nagrody oddajemy głos poznaniakom, organizując internetowy plebiscyt na Srebrnego Quadro – przyznawaną raz na 25 lat nagrodę mieszkańców. Gorąco zachęcam do głosowania na współczesną architektoniczną wizytówkę miasta – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Srebrny Quadro – głosowanie mieszkańców
Zwycięskie realizacje z dotychczasowych 24. edycji Nagrody Quadro to m.in. popularne miejsca kultury i sportu, eleganckie biurowce, a także kameralne osiedla mieszkaniowe. W tym roku spośród nagrodzonych do tej pory obiektów mieszkańcy wybiorą jeden, który ich zdaniem zasługuje na miano architektonicznej ikony Poznania. Zwycięzca plebiscytu, autor projektu otrzyma specjalną statuetkę Srebrnego Quadro, przyznawaną raz na ćwierć wieku.
Głosy można oddawać do 15 września poprzez stronę https://www.poznan.pl/srebrny-quadro/
Architektura do sfotografowania. W nagrodę wystawa
Organizatorzy Nagrody Quadro zachęcają także fotografów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów do udziału w konkursie fotograficznym. Aby się do niego zgłosić, wystarczy przesłać jedno zdjęcie obiektu dotychczas uhonorowanego Nagrodą Quadro poprzez fotoportal.poznan.pl. Mapę z lokalizacjami nagrodzonych budynków można znaleźć na https://bit.ly/3O7zG5b
Najlepsze zdjęcia zostaną pokazane na plenerowej wystawie w samym centrum miasta – na pl. Wolności. Oprócz zaprezentowania swoich prac przed szeroką publicznością to także szansa na zdobycie 1000 zł brutto (główna nagroda) oraz wyróżnień rzeczowych (albumów fotograficznych oraz oficjalnych gadżetów Miasta).
Konkurs potrwa do końca sierpnia. Zwycięskie prace poznamy na początku września.
Kto otrzyma statuetkę za 2022 rok?
Nabór zgłoszeń do rocznej Nagrody Quadro na najlepiej zaprojektowany i zrealizowany w zeszłym roku obiekt architektoniczny potrwa do 1 września. Zgłosić można każdą inwestycję, bez względu na skalę oraz rodzaj budownictwa. Mogą być to m.in. domy jednorodzinne, osiedla, skwery, place i parki. Liczy się wzbogacenie przestrzeni publicznych Poznania o jakościową architekturę. Swoje propozycje mogą wysyłać mieszkańcy, projektanci czy inwestorzy.
Prawidłowe zgłoszenie powinno zawierać m.in. nazwę obiektu, jego adres, nazwiska autorów projektu, nazwę inwestora, a także krótki opis inwestycji (z datą oddania do użytku) i zdjęcia. Kandydatury do nagrody są przyjmowane za pośrednictwem elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej: www.nagrodaquadro.pl
Inicjatorem Nagrody Quadro jest UWI Inwestycje, jeden z najstarszych poznańskich deweloperów od lat zaangażowany w działalność na rzecz miasta.
W tym roku do grona współorganizatorów dołączyła Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, która została patronem merytorycznym Nagrody Quadro.
– Twórczości architektów przyświeca witruwiańska triada dotycząca zasad projektowania – trwałość, użyteczność i piękno. Bardzo się cieszę, że jako patron merytoryczny będziemy mogli wspierać Nagrodę Quadro naszymi wartościami, wiedzą i doświadczeniem – mówi Bartosz Jarosz, przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Laureata nagrody rocznej wybierze jury złożone z przedstawicieli władz Miasta, Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, UWI Inwestycje oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Poznań.
Wyróżnienie z tradycjami
Nagroda Quadro jest jedną z najstarszych nagród architektonicznych w Polsce. W tym roku zostanie przyznana po raz 25. Pierwszym laureatem nagrody był Klemens Mikuła za projekt zespołu sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim.
W późniejszych latach nagrody przyznawane były również m.in. autorom projektów Starego Browaru, sali koncertowej Akademii Muzycznej, Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej, biurowca Pixel, kompleksu City Park, Bramy Poznania, Collegium Iuridicum Novum, biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, biurowca Bałtyk czy kolejnego etapu budowy osiedla „Nowy Strzeszyn”. W zeszłym roku Nagrodę Quadro otrzymał Przemysław Woźny z Pracowni Projektowej J. P. Woźny za projekt ekspozycji reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim.
– Nagroda z jedną z najdłuższych tradycji samorządowych w kraju obchodzi w tym roku swój srebrny jubileusz. Konkurs – początkowo organizowany przy okazji przypadającego wówczas Światowego Dnia Architektury w październiku – staje się najważniejszym lokalnym wydarzeniem, promującym dorobek środowiska architektonicznego w kraju i za granicą. Myślę, że takim zestawieniem obiektów-laureatów, zaczynając od zespołu rekreacyjno-sportowego nad Jeziorem Maltańskim, a na chwilę zatrzymując się przy zeszłorocznym zwycięzcy, nie powstydziłoby się niejedno miasto – mówi Wojciech Krawczuk, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Poznań.
Uroczysta gala, podczas której ogłoszony zostanie zdobywca rocznej Nagrody Quadro oraz zwycięzca plebiscytu mieszkańców, odbędzie się 18 października.
Patronem nagrody jest Jan Baptysta Quadro, architekt epoki renesansu, który odpowiadał m.in. za przebudowę poznańskiego ratusza. Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP.